Bezpieczeństwo

Zapisy dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego w podstawie programowej dla szkół podstawowych wchodzącej od 1 września 2017 r.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej do pobrania.

Zebrane materiały o bezpieczeństwie w sieci przez Saferinternet

Grant - Stop cyberprzemocy. Bezpieczeństwo uczniów w sieci.

Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci a w nim katalog z materiałami i adresami wszystkich stron związanych z bezpieczeństwem w Internecie

http://cybernauci.edu.pl/

Plakaty dot. bezpieczeństwa do przejrzenia.
Necio.pl - projekt skierowany do dzieci w wieku 4- 5 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu


BeSt, to nowatorska, bezpłatna przeglądarka bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Dzięki niej rodzice mogą wspólnie z dziećmi odkrywać uroki Internetu lub zapewnić im samodzielne, bezpieczne korzystanie z sieci. Program udostępnia kilkaset wartościowych stron internetowych dla dzieci. Certyfikowane są one przez pracowników i wolontariuszy Fundacji Dzieci Niczyje. Przeglądarka  blokuje dostęp do stron spoza katalogu. BeSt wyposażony został również w szereg funkcji ochrony rodzicielskiej. Przeglądarkę można pobrać ze strony www.best.fdn.pl.
Przygody Plika i Foldera w sieci, 6 filmików dla dzieci z klas 0-3. Na razie zwiastun.
Powitanie, i dalej już widać kolejne

 • Sieciaki - Bezpieczny Internet, dla dzieci w wieku 6 -12 lat. Sieciaki walczą z sieciuchami.


 • 321 Internet - Ciekawe kreskówki, dla dzieci z klas IV - VI


 • Owce w sieci - Ciekawe kreskówki, dla młodszych dzieci, ale z zainteresowaniem obejrzą wszyscy, 9 filmów po polsku


 • Dbaj o fejs - Fejsmen uczy bezpieczeństwa młodych użytkowników serwisów społecznościowych. Zwraca uwagę na problem prywatności w sieci. Na YouTube umieszczono już 5 filmów.


 • Ewa Farna - Bezpieczny Internet, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego głównym elementem jest talk show prowadzony przez Ewę Farną, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi porusza kwestie uwodzenia w sieci oraz cyberprzemocy.


 • FDN - Fundacja Dzieci Niczyje - obecnie FDDS (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), istnieje od 1991 roku, jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, której celem jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem oraz pomoc dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Prowadzi programy profilaktyki krzywdzenia dzieci przez dorosłych oraz rówieśników, m.in. program przeciwdziałania zagrożeniom dzieci w Internecie oraz program wsparcia rodziców przeżywających trudności w wychowaniu dzieci • Helpline, czyli pomoc wNET dla młodych internautów


 • SaferInternet konferencje dotyczące cyberprzemocy


 • Zagrożenia na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

 • Bezpieczeństwo informacyjne w serwisach Web 2.0 - Grzegorz Prujszczyk, Kamil Sliwowski


  Prawo autorskie? OK - dla gimnazjalistów i ich nauczycieli stworzona strona ucząca podstaw prawa autorskiego w codziennych szkolnych sytuacjach.


  Pierwsza pomoc w prawie autorskim: przewodnik - poradnik ma za zadanie wprowadzić nas w świat podstawowych pojęć i regulacji prawa autorskiego. Wprowadzenie to ma charakter skrótowy, i nie rości sobie pretensji do pełnego rozpoznania problemów wynikających z tej regulacji. Niestety, w większości przypadków nie pozwoli nam na zrezygnowanie z konsultacji prawnika. Będziemy jednak przynajmniej wiedzieć jak zadać pytanie i pozwoli nam zrozumienie jego odpowiedzi


  BHP przy komputerze

  Kampania społeczna GADKI
  Na zawsze
  Historia Julki
  Historia Mateusza